מהי הלוואה בערבות מדינה?

עסקים בינוניים וקטנים רבים מתמודדים עם בעיות נזילות, קבלת אשראי ומימון פעילות שוטפת בעסק. מדינת ישראל הקימה קרן שמטרתה לעודד עסקים אלה ולסייע להם להחזיק מעמד במציאות הכלכלית ולתת להם הזדמנות להגיע לצמיחה ופיתוח כלכלי.

הקרן תיתן ערבות מדינה לגופים בנקאיים ומוסדות פיננסים אשר יעמידו הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. המטרות  של ההלוואות הן השקעה בעסק, מימון פעילות שוטפת או לצורך הקמה.

גופים פיננסיים שיעניקו הלוואות אלה יקבלו התחייבות מהמדינה לכיסוי חובות של אלה שיגיעו למצב בו לא יוכלו לפרוע את מלוא ההלוואות. כיסוי ההלוואות על ידי המדינה יהיה בשיעור של 85%-60% מסכומי ההלוואות. 

לפי נתוני משרד האוצר, במהלך השנים 2016-2018, כ-9,000 הלוואות בסך של כ-4 מיליארד ש"ח לעסקים נהנו מערבות מדינה בתחומי בינוי, חקלאות, מסחר, שירותים, תעשיה ותיירות.

מסלולי הלוואות

  1. עסקים בהקמה יכולים לקבל הלוואה של עד 500,000 ₪.​
  2. עסקים עם מחזור של עד 6.25 מיליון ₪ יכולים לקבל הלוואה של עד 500,000 ₪
  3. עסקים עם מחזור מעל 6.25 מיליון ₪  ועסקים בינוניים יכולים לקבל הלוואה בגובה של 8% ממחזור ההכנסות.
  4. יצואנים יכולים לקבל הלוואה בגובה של 12% ממחזור ההכנסות.
  5. מסלול השקעות בתעשייה. הלוואה המיועדת לעסקים הפועלים 3 שנים ומעלה, עם מחזור מכירות של 100 מיליון ₪ בשנה. הם יוכלו לקבל הלוואה בגובה של עד 15% ממכירותיהם או 90% מסכום ההשקעה, לפי הסכום הנמוך.

בכל מסלול קיימת דרישה לביטחונות של לא יותר מ-25% מגובה ההלוואה ואף פחות מכך.

איך מבקשים הלוואה בערבות מדינה?

כל עסק במגוון תחומים יכול להגיש בקשה באמצעות חברה מתאמת. 2 חברות מתאמות עובדות עם הממשלה והן עורכות בדיקות שונות ליכולת ההחזר של מבקש ההלוואה ונותנות המלצה לאישור או שלילת ההלוואה.

הבקשה מוגשת באופן עצמאי על ידי העסק, בהליך קצר ונוח, ללא יעוץ חיצוני. הליך הבקשה כולל מילוי שאלון על העסק, ההלוואה המבוקשת ומטרתה וניתן להתייעץ עם הצוות בחברות המתאמות. לבקשה מצרפים תשלום אגרה ומעבירים לחברה המתאמת.

המלצה חיובית של החברה המתאמת תאפשר למדינה להעמיד ערבות להלוואה ובעל העסק יוכל לגשת לאחד מהגופים הפיננסיים ולקבל הלוואה בתנאי ריבית נוחים, להחזר על פני 5 שנים, עם אפשרות דחיית התשלום הראשון בחצי שנה.

לסיכום, בעלי עסקים קטנים ובינוניים המתקשים במימון פעילות העסק, יכולים לנצל זכותם לקבלת הלוואות מגופים פיננסים בערבות מדינה. הלוואות אלה ניתנות בתנאים נוחים ובהיקף בטחונות קטן.

המאמר נכתב בשיתוף משרד גרינברג – רואי חשבון ויועצי מס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *