איך לזהות מניה טובה להשקעה

איך לזהות מניה טובה להשקעה

כל משקיע מחפש את ההשקעה הטובה ביותר עבורו, כלומר זו שתעניק לו את התשואה הגבוהה ביותר, לאורך זמן ממושך ושתנצח את המדד שאליו משתייכת ההשקעה.

כיום בסביבת ריבית השואפת לאפס, ברור שמשקיעים אינם מסתפקים עוד בריביות על הפיקדונות ואג"ח ממשלתיות סולידיות, לכן יותר ויותר משקיעים, פונים לשוק ההון בתקווה שהכסף שלהם יעבוד עבורם. למידע נוסף על מסחר במניות היכנסו לבלוג של איימרקטס.

אלא ששוק ההון הוא עניין מורכב למדי ולכן השאלה איך לזהות מניה טובה להשקעה – הפכה לשאלה המרכזית שהמשקיע המתחיל והממוצע שואל את עצמו. ננסה לתת כאן מספר עקרונות שיסייעו באיתור מניות טובות להשקעה.

ראשית נדגיש: מניה טובה היא כזו הנבחנת בפרמטרים פונדמנטליים, כלומר כלכליים, ולא על פי  ניתוח טכני של התנהגות מחירים. יתרה מזו, באתרים כלכליים רבים ניתן להזין את הפרמטרים המבוקשים ולקבל בלחיצת כפתור את רשימת המניות העומדות באותם פרמטרים.

עוד בנושא:

עכשיו לפרמטרים עצמם

  • ראשית נחפש מניות של חברות גדולות, כאלה ששווי השוק שלהם (בישראל) הוא כמה מאות מיליוני שקלים לפחות, ובארצות הברית כמה מיליארדי דולרים, מה שמבטיח סחירות גבוהה, יציבות פיננסית ומסחר במדדים המובילים בכל בורסה רלוונטית.

ואיך בודקים שווי שוק? מכפילים את מספר המניות הקיימות של אותה חברה שנסחרות בבורסה, בשער האחרון של המניה, ומקבלים את שווי השוק שלה. אבל אל דאגה, באתרים הכלכליים יש לצד כל מניה את שווי השוק שלה, כך שלרוב אין צורך לחשב בפועל.

  • שנית: נחפש מניות המעניקות תשואת דיבידנד קבועה ולאורך שנים, של לפחות 4%-5% ברוטו לשנה. ומדוע? כי האלטרנטיבה להשקיע בנדל"ן מניב מעניקה, פחות או יותר, את אותה תשואה ויש לזכור כי הריבית על פיקדונות כיום כמעט אפסית.

באתרים הכלכליים ניתן גם לראות האם לחברה מסויימת יש התחייבות לחלק דיבידנד בכל שנה, או כמה פעמים בשנה והאם היא מתחייבת לחלק כדוידנד את כל רווחיה או רק חלק מהם.

  • שלישית: נחפש מניות שמכפיל הרווח שלהן נמוך ככל האפשר. ומהו מכפיל רווח? זהו הפקטור המצביע על כך שבתוך כמה שנים רווחי החברה יחזירו את ההשקעה הראשונית במניה. לא ניכנס לצורת החישובים במאמר קצר זה, אולם בטבלאות הנתונים של כל מניה ניתן לראות את מכפיל הרווח.

מכפיל הרווח הוא נתון חשוב ביותר שכן הוא מראה לנו בדיוק רב האם המניה זולה להשקעה או יקרה, ואין זה חשוב במקרה זה מה שוויה בבורסה. מניה יכולה להיות זולה ושערה יהיה 10,000 נקודות, או להיות יקרה ושערה יעמוד על 100 נקודות בלבד, יש לזכור שמכפיל הרווח הוא המפתח. אם למשל מכפיל הרווח של מניה הוא 8, המשמעות היא שבתוך שמונה שנים הדיבידנדים שיתקבלו יכסו את ההשקעה הראשונית במניה.

  • רביעית: נתוני הצמיחה. נחפש מניה של חברה הצומחת בכל שנה ובעקביות במשך מספר שנים. צמיחה מצביעה על גידול ברווחים, גידול במרכיב ההכנסות, התרחבות שווקי היעד או הלקוחות, ויציבות פיננסית.
  • חמישית: נחפש מניה שאינה נתונה לטלטלות השווקים עקב טרנד קצר טווח, למשל מניית חברת קוקה קולה, המשקה הפופולארי כבר יותר ממאה שנים לא הולך להיעלם מהשוק, ולכן עתידה של קוקה קולה בנתוני צמיחה והתרחבות שווקים, די מובטח. מבחינתנו מניית קוקה קולה היא מניה טובה להשקעה.

אלה רק כמה פרמטרים בסיסיים, אבל משקיע שיבקש להשקיע בבטחה לאורך זמן במניה שתעניק לו תשואה גבוהה, אם יאמץ את הכללים האלה, יהיה בדרך הנכונה.

 

 

 

 

מאמרים נוספים

דירות להשקעה ביוון

האם ואיפה להשקיע בנדל"ן בחו"ל ב-2021? מחפשים דירות להשקעה באירופה? יוון מזמינה אתכם לעולם שכולו נדל"ן על אדמתה. כדי שזה יצליח לכם באופן המושלם ביותר,

קרא עוד »

מוטי פלד – הרבה יותר מנדל"ן

אין ספק בכלל שההשקעות הגדולות ביותר, ברמת הפרט וברמה של חברות ואף מדינות, מתרחשות בתחום הנדל"ן. זה לא מפתיע, כידוע נדל"ן הוא המוצר המבוקש ביותר,

קרא עוד »