מה הקשר בין מטבע האירו, מדינות האיחוד האירופאי ודרכון פורטוגלי?

דרכון פורטוגלי

לא מעט ישראלים מחפשים היום דרכים כיצד הם יכולים להוציא דרכון פורטוגלי. לעומתם, יש לא מעט ישראלים, לא תמיד מבינים למה זה טוב, ואיך בדיוק דרכון כזה יכול לעזור מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות. אנחנו ננסה לעשות להם קצת סדר בדברים.

מדינות האיחוד האירופי

בסוף המאה ה-20 נפל דבר במדינות האיחוד האירופאי. 11 מדינות (שמאז הפכו ל-19), קיבלו על עצמן את מטבע היורו, מטבע משותף בעל ערך דומה בכל אחת מהן. אותו מטבע החליף את המטבעות הלאומיים שכל מדינה השתמשה בו באופן ספציפי. זה יצר התנהלות כלכלית מסוימת וגם אפשר לאנשים שהתגוררו באותן מדינות וכן לתיירים שהגיעו לנפוש בהן, להשתמש באותו מטבע בכל אחת מהמדינות.

זה היה אחד החלומות של מייסדי הקהילה האירופאית, אשר לימים הפכה להיות האיחוד האירופי. מצב בו אין גבולות בין המדינות, כל אחד יכול לעבור ממדינה למדינה, כל אחד יכול להתגורר בכל אחת ממדינות הקהילה, לעבוד וללמוד בה, וכאמור, כל אחד יכול להשתמש באותה מטבע.

ישראל אומנם לא נכללה בגוש היורו אך היא הושפעה ממנו, בין אם זה דרך ששוק המטבעות הזרים השתנה ובין אם זה בכל מה שקשור למסחר עם חברות וגורמים אירופאיים, אשר כעת התנהל על בסיס מטבע אחד. אך גם במובנים אחרים זה השתנה, בין היתר, בכל הקשור לדרכון אירופאי וכאן נכנס הנושא של דרכון פורטוגלי.

כיצד היורו, האיחוד האירופאי ודרכון פורטוגליים קשורים זה לזה?

אחד הכללים של הגוש האירופי הוא, שכל אדם ששייך לגוש יכול לחיות בכל מדינה בגוש, לעבוד וללמוד. על כן, שווה להחזיק דרכון אירופאי. אחת המדינות שאפשרו לישראלים להחזיק דרכון כזה היא פורטוגל.

ישראלים רבים מעוניינים להוציא דרכון פורטוגלי, מאחר וזה מאפשר לעבוד וללמוד באירופה ולהרוויח מהיורו, שערכו גבוה מהשקל וגם ניתן לעשות בו שימוש נרחב יותר באירופה. מעבר לכך, שהיורו עצמו שינה את ההתנהלות הכלכלית ביבשת, מה שפתח צוהר לישראלים שיכולים להשתלב בו מבחינות שונות בצורה שתהיה רלוונטית עבורם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *