שווי יהלומים – תעריכו את זה

שווי יהלומים

יהלומים הם עולם ומלואו של זהר ויוקרה. מדובר למעשה ממש כמו בליין של אופנה, סגנונות, עיצובים ועולם שלם של תרבות בפני עצמה. כמו בכל עולם של תרבות, במגוון הסגנונות, גם כאן יש צורך באנשי מקצוע שמעריכים באופן כלכלי את כל העושר, והאושר הזה כמובן. הערכת שווי יהלומים הוא מקצוע מאד מבוקש בפני עצמו.

בני האדם רוכשים תכשיטים בכל מיני עיצובים. אחד העיצובים המבוקשים הם תכשיטים משובצים ביהלומים. לרוב, מדובר ברכישות עבור אירועים מסוימים. אבל גם לעיתים עבור מתנות בלבד. לא בכדי נאמר שיהלום הוא חברה הטוב ביותר של האישה, אבל דעו שהוא חברו הטוב ביותר גם של הגברים, לא פחות.

יהלומים המשובצים בטבעות נמכרים בצורה נפוצה, גם כטבעות אירוסין וגם כטבעות שאינן אירוסין. העיצובים הפופולריים הם על זהב צהוב, או זהב לבן, או אפילו משולב.

הערכה בתחום שווי יהלומים היא מומחיות מאד מדויקת. מדובר בתחום שיש ללמוד אותו על בוריו ועל מנת להתמקצע בו חייב שיהיה נסיון, אמינות גבוהה וכמובן גם וותק. הערכת שווי יהלומים מתקיימת לפי פרמטרים מסוימים.

הערכות עבור שווי יהלומים מתקיימות על מספר כללים גלובליים שידועים וחייבים להיות ברורים בכל בורסת יהלומים בארץ, ובעולם באופן כללי. הכללים הינם:

  • משקלו של היהלום (CARAT) – משקל היהלום נמדד על סמך כמות הקראט בו. 0.2 גרם של יהלום שווה ערך לקראט אחד.
  • מידת השקיפות של היהלום (CLARITY) – בכל יהלום קיים פגם. פגם זה יכול להיות בחלקו הפנימי של היהלום או בחלקו החיצוני. מומחי יהלומים מקפידים שמלטש יהלומים, יעשה הכל על מנת שפגמים אלו לא יראו וכך ערכם עולה.
  • צבע היהלום – מלטש יהלומים חייב להגיע לרמת שקיפות גבוהה כאשר הוא מלטש יהלום וזאת על מנת שהיהלום יהיה נוצץ וזוהר. הצבע של היהלום מתחיל בטבע ונע בין חום צהוב עד לשקוף לחלוטין.
  • החיתוך של היהלום (CUT) – האופן בו חותכים את פינת היהלום קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. המטרה היא פינות עגולות עד כמה שניתן ושטח פנים רחב יותר. עם הזמן התפתחה מומחיות בנושא חיתוך היהלומים, וישנן רמות חיתוך מיומנות יותר, או פחות. חיתוך איכותי קובע עד כמה היהלום יהיה נוצץ וזה כמובן מה שמעלה, או מוריד, את הערך הכספי של היהלום.

איפה אפשר לקנות יהלומים מקוריים?

שווי יהלומים נקבע גם בחנויות שרוכשים אותם. ישנה האפשרות לרכוש יהלום אמיתי ואיכותי מאד בחנויות יוקרתיות, או בבורסות היהלומים בחוץ לארץ או בארץ.

לרוב, יהלומים אמיתיים יקרים באופן משמעותי ברכישה בחנות כי ישנן עלויות מעבר לכך שהיהלום נמצא בחנות עצמה. חשוב לזכור, גם מעריך היהלומים המומחה והמקצועי גובה לא מעט כסף עבור אבחון היהלום בצורה כל כך מדויקת.

מהו באמת השווי של יהלום?

אין באמת תשובה אחת לשאלה הזו. יהלומים צריך לבדוק במספר מקומות. חשוב לזכור את הפרמטרים שהזכרנו כאן למעלה ולא לשכוח, חשוב להשוות בין ההצעות השונות. אל תהססו להקשיב לתחושת הבטן שלכם. לרוב תחושות הבטן הן משמעותיות, ישנם לא מעט זיופים בעולם היהלומים בארץ, ובעולם.

כשאתם מסתכלים על יהלום, שימו לב אם התאורה היא כזו שהופכת אותו ליותר מנצנץ או לפחות מנצנץ. תאורה מסוג מסוים יכולה להפוך אותו ליוקרתי יותר, אבל זה לא אומר שבאמת היהלום בעל ערך גבוה מאחרים. בדקו את היהלום אפילו עם הפנס של הטלפון שלכם. אל תהססו לעשות מה שצריך כדי לקבל את הערך המדויק ביותר.

מאמרים נוספים

מכסחת דשא

מכסחות דשא מומלצות

מכסחות הדשא החשמליות של Wolf Garten ושל Husqvarna נחשבות למובילות בתחום, ולא בכדי יש לא מעט גננים שבוחרים לעשות שימוש אך ורק במכסחות דשא הללו.

קרא עוד »