ייעוץ משכנתא – הדרך שלך להכיר את עולם המשכנתאות

עולם המשכנתאות, הינו עולם מלא במושגים וחשבונות. אם לא מבינים היטב את עולם המשכנתאות, אפשר ליפול בפח, ולקבל משכנתא שלא מותאמת לכם. הדרך הכי טובה בשבילכם להכיר היטב את עולם המשכנתאות, הוא דרך יועץ משכנתאות מקצועי. היועץ, יסביר לכם היטב את המושגים השונים שאתם צריכים לדעת. הוא יכיר לכם את המסלולים השונים של המשכנתא, ואת ההבדלים ביניהם.

גם הבנקים מעסיקים יועצי משכנתאות.

הבנקים מנסים לסייע ללקוחות להכיר את עולם המשכנתאות. כך, יוכלו יותר בקלות לבנות מסלולים ללקוחות. לכן, מציעים כיום הבנקים השונים יועץ משכנתאות. כאשר מגיע לקוח חדש לבנק ומתעניין בלקיחת משכנתא, מפנה אותו הבנקאי לקביעת פגישה עם יועץ משכנתאות. במהלך הפגישה, נותן היועץ ייעוץ משכנתא ראשוני ללקוחות. הוא מסביר להם על מבנה המשכנתא, אפשרויות פריסה מול אפשרויות החזר, ומסלולי ריביות, אל מול הנתונים הפיננסיים של הלקוחות. במהלך הפגישה, מציג היועץ את מסלולי הריבית של הבנק. בתום הפגישה, יוצאים כולם עם מסלול של פריסה וריבית, אותו יציגו לבנק.

מה גובה ריבית המשכנתא המומלץ לכם?

כל משכנתא מורכבת מקרן וריבית. 

"הקרן"- היא סכום ההלוואה הבסיסית.

"ריבית"- אחוז שנקבע מראש, היורד עם המשכנתא כל חודש. סכום ההחזר החודשי, יהיה בסופו של דבר לפי גובה הריבית. ככל שהריבית גבוהה יותר, ההחזר החודשי יהיה גבוה יותר. ככל שהריבית נמוכה יותר, ההחזר החודשי יהיה נמוך יותר.

ישנם מסלולים שונים של ריביות. יש ריבית קבועה, ויש ריבית לא קבועה. יש ריבית הצמודה למדד, ויש ריביות שאינם צמודות למדד. איזה ריביות מתאימות לכם? את ההחלטה איזה ריביות לבקש מהבנקים, יהיה לכם יותר קל לקבל, לאחר פגישה מסודרת עם יועץ משכנתאות.

מה גובה ההחזר החודשי המתאים לכם?

פעם הייתה תפיסה שעדיף לשלם סכום גבוה על משכנתא בחודש, ולפרוס פחות שנים. המצב הכלכלי כיום בארץ, לא תמיד מאפשר פריסה נמוכה של שנים. הרי בסופו של דבר, חשוב לבנק שהמשכנתא לא תחזור. ואם יש משכנתא עם החזר חודשי גבוהה ומשכורת נמוכה, הרי הבנק ייסתכן עם יאשר משכנתא. חלק חשוב מהסכום החודשי אותו יגבה הבנק כל חודש, יהיה תלוי בריבית. לכן, במהלך פגישת הייעוץ, מחשבים היועץ ובני הזוג את ההכנסות וההוצאות החודשיות, ומחשבים מהו הסכום המדויק שנותר פנוי למשכנתא, ולא יכביד על ההוצאות השוטפות. לפי הסכום שנקבע, קובעים כמה מהסכום יתבסס על קרן, וכמה על ריבית. 

מדוע חשוב שזוג צעיר ילך אל יועץ משכנתאות?

קשה כיום לקנות דירות. מחירי הדירות גבוהים מאוד. לכן, רוב הרוכשים הם זוגות צעירים. בדרך כלל, גם הבנקים נוטים יותר לאשר משכנתאות לזוגות צעירים. לפעמים, זוג צעיר מרגיש שהוא יודע הכל ולא צריך יועץ משכנתאות. אולם, פעמים רבות הזוג ידלג על יועץ המשכנתאות, והפקיד בבנק, או מנהל הבנק, יציעו לזוג משכנתא יקרה בריבית ובתנאים הטובים מאוד לבנק, אך פחות לזוג הצעיר. ואז, הזוג ימצא את עצמו שנים רבות מתמודד עם משכנתא שנוגסת לו סכום נכבד כל חודש. לכן, חשוב מאוד שזוגות צעירים יבינו שהליכה ליועץ משכנתאות כדאית ומשתלמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *