shadow

מי לא מכיר את ה"אוראקל מאומהה?" הלא הוא וורן באפט. האיש הנחשב כמשקיע המצליח ביותר בשוק ההון ואחד מעשירי תבל, שידע ויודע להשיג למשקיעיו תשואות משמעותיות מעל למדדי השווקים, שנה אחר שנה כבר עשרות שנים.

אז מהו סוד הצלחתו של וורן באפט בשוקי העולם? ואיך הוא מצליח להניב למשקיעיו תשואה חסרת תקדים של כעשרים אחוז בשנה!! בממוצע, לאורך חמישים שנות השקעה?

אין כמובן נוסחה חד משמעית ואין כמובן הבטחה שההצלחה של באפט תמשיך גם הלאה, כי בשוק ההון ההיסטוריה החיובית או השלילית של השקעה, לא מלמדת כהוא זה לגבי מה שיקרה בעוד יום או שעה.

ובכל זאת ממעקב אחר התנהלותו של באפט בשוק ההון ניתן להסיק מספר מסקנות וללמוד על דפוס השקעה שמביא את באפט להצלחות אדירות בקנה מידה עולמי. באפט, צריך לציין פועל בשוקי ההון באמצעות חברת האחזקות הציבורית שלו ברקשייר האת'וואי שהוא מחזיק כבר עשרות שנים בשליטתו.

ברקשייר האת'וואי היתה למעשה חברת טקסטיל כשבאפט רכש אותה והפך אותה לחברת אחזקות שבאמצעותה קונה באפט חברות, משביח אותן ומביא אותן לרווחיות גבוהה. אז הנה על קצה המזלג מספר עקרונות שעל פיהם משקיע באפט את כספו

  1. וורן באפט הוא חסיד של השקעות ארוכות טווח – באפט לא קונה מניות של חברות ומחזיק אותן מספר שבועות או חודשים. המושג 'סוחר יום' רחוק מבאפט כמאדים. באפט מחזיק בבעלותו חברות במשך שנים ארוכות ואף עשרות שנים, כשתפיסת עולמו הפילוסופית היא כפי שהוא אומר לא פעם "אני קונה עסקים לא מניות", פיסה המלמדת כי מה שחשוב לו בהשקעה היא לא המניה אלא העסק, הסחורות, המכונות, העובדים והלקוחות – הערך.
  1. להשקיע רק בתחום שבו הוא מבין. לכן בתיק שלו לא תמצאו כמעט מניות של חברות הייטק, כי באפט מודה בפה מלא שהוא "לא מבין בטכנולוגיה".
    כך, מרבית השקעותיו של באפט הם חברות 'לואו טק' קלאסיות, כמו למשל אחזקה של נתח משמעותי ממניותיה של ענקית המשקאות קוקה קולה, נתח שמגיע לכעשרה מיליארד דולר. אגב את ההשקעה בקוקה קולה ביצע באפט לפני כמה עשורים והוא ממשיך להחזיק בקנאות את המניה.
  1. עקרון הרווחיות והצמיחה. באפט רוכש אך ורק חברות שמוכיחות צמיחה ורווחיות עקביות של חמש שנים לפחות ויתרה מזאת, שהצמיחה נמצאת בקו עליה יציב. הרעיון מאחורי התפיסה הוא לקנות מניות של חברות צומחות כדי לגדול איתן, וליהנות מהדיבידנד שהן משלמות מדי שנה.
    לכן קל להבין שוורן באפט הוא חסיד נלהב של הניתוח הפונדמנטלי, של בדיקת וניתוח דו"חות כספיים, רווחיות, צמיחה, יציבות החברה, איכות העובדים וניתוח השוק שבו פועלת החברה. באפט מאמין שלאורך זמן חברה תיסחר בבורסה בהתאם לביצועיה, אפילו שבזמן מסוים יהיה עיוות במחירה, את העיוות הזה באפט מחפש כדי להיכנס לעסקה, כשהעיוות יתיישר, באפט ירוויח.
  1. לקנות בזול ולמכור ביוקר – זו עשויה להישמע כמו קלישאה מובנת מאליה, אך כך במובנים רבים באפט פועל. הכוונה היא זיהוי הזדמנויות, בעיקר רכישת מניות ונכסים בעת משברים המוזילים את מחיר הנכסים משמעותית, כך שניתן להציף ערך לאורך זמן כאשר המחירים עולים.

קבלו כלים ומאמרים נוספים למסחר בשוק ההון.

קיראו גם – איך בוחרים מניות בלי לערב אמוציות.

Author

בני בשן

בני בשן, מתעניין בעולם הפיננסים מגיל צעיר. משקיע בבורסה על אש קטנה, נשוי +2.

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *