shadow

המאמר הזה נכתב לכל מי שיוצא לדרך חדשה כעצמאי. בין אם אתה עושה זאת בגיל צעיר או דווקא לאחר שנים של ניסיון כששכיר, ישנם דברים שכדאי להכיר והרגלים שרצוי לטפח ממש מהרגע הראשון. הטיפים הבאים יכולים לחסוך לך כסף וזמן ובעיקר הם יפנו את תשומת ליבך לפיתוח העסק שלך קדימה במקום להיות עסוק ב'כיבוי שריפות'. העצות מחולקות לשני חלקים, עצות להקמה והתקופה הראשונה של העסק, ועצות לגבי תפעול העסק בשוטף. שנתחיל?

טיפים לתחילת התקופה כעצמאי

  • סדר וארגון – זה אחד מעמודי היסוד של כל עסק. סדר וארגון מתחיל בהוצאת מסמכים ותיעוד עבודות נכון. בשביל לעשות את זה כמו שצריך, תשתמש בחשבונית ירוקה כבר מההתחלה והמנע משימוש בפנקסים כמו שעושים הרבה עסקים קטנים. אנחנו מציעים לך לתעד במערכת גם הוצאות, מה שקרוי 'הנהלת חשבונות דו צדית' וזאת אפילו אם אתה עוסק זעיר או עוסק מורשה ומחויב רק לתיעוד הכנסות. התיעוד הוא בראש ובראשונה בשבילך ויעזור לך הרבה בעתיד כאשר יצטברו פעילויות ומסמכים.
  • כדאי לערוך סקר שוק מקיף ולבחור רואה חשבון או יועץ מס שמתאים לך. רואה חשבון טוב יכול לעזור לך הרבה יותר ממה שנראה לך כרגע: החל מהקפדה על 'קלה כחמורה' בהוראות המס וכלה בעצות לגבי תכנון מס נכון ואפילו תזרים מזומנים. רואה חשבון טוב גם ידע להתנהל באופן נכון מול רשויות המס השונות.
  • הצב לך יעדים עסקיים שנתיים – זה יכול להיות מעט מרתיע לשבת ולכתוב יעדים בשביל העסק החדש שהקמת. ומה אם לא תעמוד בהם? ובכן, רצוי בכל זאת להציב יעדים. יעדים מהווים לך מטרה, או קו סיום מדומיין ועוזרים לשמור אותך מדורבן גם בתקופות שפל שיגיעו במוקדם או במאוחר. החוכמה בהצבת יעדים היא להציבם כך שיהוו אתגר אבל גם שלא יהיו מחוץ לתחום האפשר.

טיפים לתפעול העסק בשוטף

  • בנה תכנית עבודה – עכשיו כאשר יש לך את היעדים, בנה לך תכנית עבודה שמחולקת לתקופות של רבעונים כאשר כל רבעון מחולק לשבועות. אם היעדים משולים למקום אליו נרצה להגיע, הרי שתכנית העבודה היא הדרך לשם. היעדים השנתיים הם משהו שלא צריך להעסיק אותנו ביום יום. תכנית עבודה שבועית היא משהו שיותר קל לנו להבין ולפרוט למעשים.
  • דאג לאנשים שמסביבך – הלקוחות, העובדים ואפילו הספקים הם אלו שיביאו לך בסופו של דבר הצלחה. לקוחות מסופקים ועובדים מרוצים הם ליבת העסק. הדאגה לאנשים מתבטאת בפרטים קטנים, בתשומת לב לצרכים שלהם ובקשב אליהם. אנחנו בכוונה כורכים עובדים ולקוחות באותו סעיף, מכיוון שיש הרבה מן המשותף ביניהם. היכולת להקיף את עצמך באנשים טובים ולהניע אותם תעזור לך מול כל אדם, בין אם הוא לקוח או אפילו ספק של העסק.
  • קבע לעצמך נקודות זמן להערכה של העסק והעמידה שלו ביעדים. תפעול העסק יכול לגרור אותנו לעיסוק רק במשימות שוטפות כאשר החשיבה היותר אסטרטגית נדחקת לשוליים ונדחית לנצח. הדרך למנוע זאת היא ליצור מעין חלונות קבועים בלו"ז בכדי לשבת ולבחון את ההתנהלות שלך ושל העסק. זה יהיה המקום לבחון שווקים חדשים, השקעות חדשות או כל דבר אחר שרצית לפתח אבל נדחק לשוליים. תדירות טובה לעשות זאת תהיה אחד לחודש, אבל זה באמת כבר תלוי בסוג העסק, לפעמים תדירות דו חודשית מספיקה גם כן.
  • לכל עסק יש עליות ומורדות – המעבר בין עולם השכירות לעולם העסקים יכול להיות קשה להרבה אנשים מכיוון שזהו מעבר מעבודה ותגמול (שכר) קבוע וצפוי לעבודה תוך חוסר וודאות. הטיפ כאן הוא לנסות ולזכור, גם בתקופות קשות, שחשוב להיות החלטי ונחוש. בכל עסק יש תקלות, הפסדים ועוד צרות בלתי צפויות. מן הצד השני, יש גם הזמנות גדולות שיגיעו ותקופות של שגשוג. מומלץ מאד לבעלי עסק חדש להפנים את הרעיון הזה ולפתח 'עור של פיל' לעניין.

אז מה היה לנו כאן?

ההחלטה על כניסה לדרך עצמאית היא החלטה גדולה. עסק עצמאי ותפעולו יכולים להיות מאד מספקים מבחינה מקצועית ולמי שעושה זאת כמו שצריך – גם מתגמלים כלכלית. מכיוון שרוב האנשים הינם שכירים במקומות עבודה שונים, זהו הכיוון שאנחנו מוכוונים אליו כבר מגיל צעיר ועד הלימודים הגבוהים. להיות עצמאי כשמו כן הוא, זוהי מעין יציאה מן התלם שדורשת בחירת מסלול והרבה אורך רוח והתמדה. ישנם כאלו אשר חיי העצמאות באים להם יותר בקלות וכאלו שצריכים להסתגל. לכולם יעזור מאד לחשוב מראש בינם לבין עצמם על איך הם רואים את עצמם כמובילים של עסק, מה הם רוצים להשיג ואילו כללים עליהם לשמור בדרך לשם. אנחנו מקווים שתמצאו תועלת במאמר הזה ושיהיה הרבה בהצלחה!

Author

rachelirub@gmail.com'
dana

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *