shadow

כידוע מיסים הם חלק אינטגרלי מהשגרה. מס הוא נתח מהרווחים שחובה להעביר לידי השלטונות, מתוך מטרה לממן מגוון פעולות עבור סך האוכלוסייה. עם זאת, מנקודה זו ניתן למצוא נדבכים שמשפיעים על אופי וגובה המיסוי, ובאותה נשימה נציין שישנן שיטות שמסייעות להקטין את שיעור המס, ואכן תאגידים לצד יחידים נוטים לבדוק כיצד מתאפשר למזער את הנתח באמצעות צעדים חוקיים.

מניעת כפל מס

לצד העובדה שכול הכנסה שהושגה בארץ חייבת במס, נוסיף ונציין שגם כל הכנסה שהושגה בחו"ל חייבת להעביר מס למדינת ישראל, כל עוד אותו אדם הנו תושב המדינה. כמו כן, אפילו אם בעל עסק הנו תושב חו"ל, אך ההכנסה נעשתה בארץ, הרי שעדיין יש להעביר מיסים לידי המדינה. בנקודה זו ראוי להציף שקיים פתרון בינלאומי שנועד למנוע כפילויות, נועד למנוע תשלום מיסים בשני יעדים. כך למשל אם תושב ישראלי מחזיק בעסק בחו"ל, הוא לא יצטרך לשלם מס כפול (הן במקום מגוריו והן היכן שמנוהלים העסקים). מכאן שיש יתרון לזכאים לדרכון פורטוגלי, וזאת כי מדובר במדינה שאנו חתומים מולה על אמנה למניעת כפל מס, כך שבעלי זכאות שמנהלים בה עסקים יכולים להיות רגועים – אינם צרכים לשלם מיסים מלאים גם בארץ, אלא תשלום המס יקוזז מהתשלום שכבר שולם בחו"ל.

עובדים בחו"ל

ברגע שעובד נשלח לעבוד בחו"ל לתקופה שעולה על ארבעה חודשים, הוא משלם מיסים באופן מעט שונה, עובדה שמובילה לקבלת טופס 106 שהוגדר מחדש ע"י מס הכנסה. על מנת לחשב את ערך המס, מתרגמים את סך התשלומים לדולר (ללא קשר לסוג המטבעות שבהם שולמו התשלומים השונים) ומכאן ממשיכים בתרגום לשקל, כאשר כפי שציינו, מקזזים את ערך המס שכבר שולם בחו"ל. בנוסף, המעביד ממשיך לשלם על העובד קופות גמל, מתוך מטרה לשמר את ערך הזכויות. בסוף השנה העובד יבצע תיאום מס, ואז יקבל את סך הזיכוי שמגיע לו מקופת הגמל. עם זאת, עובדים שמקבלים את שכרם מידי מעסיק מקומי בחו"ל ועדיין ממשיכים להפריש לקופות הגמל, צרכים לדעת שהם כן חייבים במס, בהתאם לכללים שתקפים על כל עובד במדינת ישראל.

חידושים בתחום חקיקת מס

מי שעובד בחו"ל צריך להתעדכן בחידושים שנכנסו לתוקף בחודש יולי האחרון. עד לאחרונה אנשים שעבדו בחו"ל וצברו ותק של למעלה מארבעה חודשים זכו בשלל הטבות מס, ואף התנהלו מול חישוב מותאם מדרגות מס דולרית, עובדה שדרשה תיקון, ולו בשל הפער המשמעותי שנוגע למיסים שמוטלים על מועסקים בחו"ל. מכאן שהתקנות עברו מהפך – שיעור המס עבר ממדרגות מס דולריות למדרגות מס רגילות. אם עד היום עובד היה פטור ממס מדורג (מיוחס למשכורת בסיסית), הרי שכיום הפטור בוטל. אם עד היום נקודות זיכוי לא נלקחו בחשבון, הרי שכיום הן כן מחושבות. אם עד היום הוצאות שכ"ל עבור ילד הציבו רף של 450% לחודש, הרי שכיום הן מעודכנות בהתאם למדינה ולעיר בה שוהים, ואם עד היום הייתה קיימת הטבה שאפשרה להשתמש ברכב בהתאם לתקנות מס הכנסה, הרי שגם היא בוטלה.

שווה בדיקה

אם נסכם את הממצאים, נמצא שרוב ההבדלים מיוחסים לאופי זיכוי המיסים ולרמת ההוצאות שמותרות בניכוי. כמו כן, עוד בהתחלה ציינו שניתן למצוא בארץ דרכים חוקיות שמסייעות למזער את ערך המס, וכאן נציין שגם עבור עסקים בחו"ל קיימות דרכים שמאפשרות זאת. כך למשל אפשרי להשיג זיכוי מיסי חוץ, אם רק מגישים דוח מס שנתי בהתאם להוראות, כאשר קיימות מדינות שבהן קיים ניכוי מס שעומד על 125% – שווה בדיקה!

Author

rachelirub@gmail.com'
dana

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *