תכנון פרישה – טיפים לגמלאי שבדרך

תכנון פרישה

אנחנו קמים יום יום לעבודה, משקיעים, מתאמצים ומקריבים חלק נכבד מחיינו בשביל להתקיים בכבוד ולהתפרנס, אבל מעבר להווה – חשוב לזכור גם את היום שאחרי הקריירה – הרגע בו נפרוש. התהליך הזה נשמע כל כך טריוויאלי, אך הוא ממש לא, ויש לתכננו ברצינות ובקפידה כדי למקסם את המצב הפיננסי שלכם לאורך תקופת הפנסיה, כדי שתוכלו להנות ממנה כמה שאפשר.

השלב הראשון הוא להפנים שלא מדובר בטייס אוטומטי, ולמרות העובדה שעבדתם במקום מסודר והוגן – אתם ורק אתם צריכים לדאוג למיצוי הזכויות והתנאים שלכם בפרישה. הפערים בין עובד אחד למשנהו, גם אם הם חולקים את אותו תפקיד באותו ארגון וחתומים על אותו הסכם העסקה – יכולים להיות משמעותיים.

ביצוע תכנון פרישה בצורה הטובה ביותר צריך להתבצע תוך איסוף הנתונים שעומדים לרשותכם:

 • כמות ימי המחלה שצברתם.
 • הסכם העבודה עליו אתם חתומים המפרט את תנאי העסקתכם, במידה ויש בנמצא.
 • הסכם הפרישה כמובן.
 • מידע וסיכומים על קופות גמל, קרנות השתלמות וכדומה.
 • מסמכים נוספים ממקומות עבודה קודמים בעבר ומהמעסיק הנוכחי.
 • ביטוחים ופוליסות.

היעזרו ביועץ פרישה

חשוב לבצע תכנון פרישה עם איש מקצוע שילווה את התהליך, כדי לבחון את כלל המשתנים ולוודא שתקבלו את מקסימום הזכויות שלכם מול הרשויות, בין אם בהיבט של מיסוי, קיבוע זכויות או ניצול זכאויות שונות שאינכם ערים להן.

בתהליך המלווה על ידי איש מקצוע סוקרים את פוליסות הביטוח השונות, הפקדונות, תכנית הפנסיה, הקרנות וכמובן – מציבים יעדים פיננסיים כך שרמת החיים הרצויה של הפורש תישמר ככל שניתן. תהליך ללא מטרות עלול להביא אותנו למצב לא רצוי בעתיד.

כמובן שאין דרך אחת, ויועץ הפרישה יציג לך מספר דרכים או אפשרויות בהתאם לצרכים שהגדרתם יחד ולמצב הביטוחי והפיננסי איתו תגיעו אל הגמלאות.

טיפים לקראת תכנון הפרישה

 1. אל תניחו הנחות, התייעצו והציפו מול איש המקצוע את כל הסברות שיש לכם, גם אם משהו נראה לכם מובן מאליו.
 2. הגדירו מטרות ברורות להמשך הדרך. לדוגמה – סיוע ברכישת דירה לילדים, שדרוג כלי הרכב, טיול חובק עולם.
 3. בהמשך לטיפ הקודם – נסו להיות מוכנים לקראת הפגישה עם יועץ הפרישה עם תשובות לשאלות כמו ״מה ההכנסה החודשית הריאלית הרצויה?״.
 4. אספו את כל החומר הפיננסי מכלל הגופים איתם עבדתם, ובדקו שלא חסר דבר.
 5. התחילו לתכנן את היציאה לפנסיה עוד במהלך הקריירה. אל תשאירו את התכנון לרגע הפרישה עצמו, כי לעתים אתם יכולים להגדיל זכאויות שונות באמצעות עוד מאמץ קטן שחבל לפספס.
 6. בדקו אצל קולגות, חברים ומכרים האם ביצעו תהליך דומה שתוכלו להפיק ממנו תובנות עבור הפרישה שלכם.

עם תכנון נכון ומקצועי, תוכלו לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים במעמד הפרישה ולאורך תקופת הפרישה שלכם, ולשפר את איכות חייכם בצורה דרמטית. עבדתם כל כך קשה כל השנים – זה הזמן להתרווח ולהנות מהפירות של העבודה הקשה, מגיע לכם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *