shadow

לחלום על שינוי חברתי זה טוב ויפה, אך על מנת לתפור חלומות יש צורך בכסף מוחשי, כזה שלא פעם קשה להשיג, לפחות כל עוד חדשים בתחום ולא מכירים כיצד הדברים עובדים. מכאן שאם אתם עמותה בעלת כוונה טובה, החלטנו לתרום מהצד שלנו – לעדכן כיצד תמצאו מקורות מימון מגוונים וחשובים – לגזור ולשמור.


תכוונו רחוק – לחו"ל

עמותה שמבקשת ליהנות ממאגר נרחב של תורמים אופציונליים, צריכה להרחיב את החיפוש מעבר למה שמתרחש בארץ, ועל כן עליה להכיר ארגון שמהווה תשתית גיוס משומנת, ממש כפי שפועלת חברת אטלס. חברת אטלס מתמקדת במקורות מימון פילנתרופיים שנמצאים בחו"ל, ובנוסף מסייעת לעמותות להישאר עם היד על הדופק – לאתר מקורות מימון רלוונטיים ומשמעותיים, כאשר בין היתר היא מתפעלת בזמן אמת מערכת לניהול מידע, באמצעות מערכות פיתוח חדשניות אשר מסייעות להישאר מעודכנים, להגיב מהר ולנתח מאפייני התאמה בהתאם לצרכים השונים.


תקופת ניסיון

כפי שציינו, טוב לדעת שקיימים מקורות מימון חשובים ויעילים אשר מתוחזקים באמצעות חברות מקצועיות. עם זאת, לפני שפונים אל חברה כזו או אחרת, יש לבחון במה היא מתמקדת, מיהו קהל היעד הספציפי שלה ואף אלו שירותים היא מציעה. כך למשל יש לבחון האם החברה רק מציעה שירותי איתור של גופי מימון, או לחלופין גם מסייעת לנסח בקשה, נמצאת בקשר מקיף עם קרנות מכל העולם, מתמקדת בנישה ספציפית וכדומה. כמו כן, יש להיות מודעים לעובדה ששירות מעין זה לרוב מצריך תשלום, ועל כן יש להעדיף חברה שמציעה תקופת ניסיון, וזאת כי אין כמו ניסיון מעשי על מנת לקבוע האם הארגון מוביל לתוצאות הרצויות – להכנסות הכה חשובות.


סיוע ממוקד

ממש כפי שאנשים יחפשו את העמותה שלכם על מנת לקבל סיוע, כך עליכם כעמותה לחפש אחר גופים ממנים, ועל כן טוב להכיר שיש אתרים ייעודיים אשר מרכזים שלל אופציות רלוונטיות, ואם בכך לא די, הרי שהאופציות השונות גם מקוטלגות בהתאם לנושאים. שנדגים? ובכן אם העמותה עוסקת בחינוך והשכלה, יהיה זה אידאלי לפנות אל ארגון שמתמחה באיתור תרומות עבור נדבך זה, כאשר לחלופין ניתן לפנות לחברה שמקטלגת את מערך המידע בהתאם לתתי נדבכים, משמע מראש החיפוש יהיה מהיר ויעיל – ואם נבחר לתאר את היתרון במילה אחת, נבחר בשם התואר "ממוקד".


חלופה

לצד שלל תרומות שניתן לגייס מגורמים פרטיים, טוב לדעת שניתן לגייס כספים מיעדים אחרים, כגון הממשלה (מהווה 60% מסך ההכנסות של העמותות) ודמי חברים. מכאן שתרומה פרטית מהווה סעיף משמעותי ואף עבור ארגונים רבים מהווה סעיף קריטי ויחידי, ולו כי אותה עמותה אינה הוציאה אישור שנתי אשר מעיד על התנהלות תקינה, וכידוע ללא האישור לא מגיע סיוע מטעם המדינה.


כלים לדרך

למרות הכול מתכוונים לפעול לבד? קחו בחשבון שרוב הזמן עומד להיות מוקדש לאיתור כתובות רלוונטיות, וזאת כי גם אם מכירים מקרוב עמותה בעלת מאפיינים זהים לאלו של העמותה שלכם, אין לבנות על אותו מקור מימון, וזאת כי מקור מימון שנכון לעמותה אחת אינו בהכרח יהיה מותאם לצורכי עמותה שנייה. מכאן שיש לבחון לעומק כל מקרה לגופו, לבדוק בכל סיטואציה איזה סכום אידאלי לבקש, להבין בהתאם לאלו קריטריונים מקור המימון בוחן כדאיות, האם הוא דורש בלעדיות, כיצד ראוי להתנסח מולו, אלו אלמנטים שמזוהים עם העמותה מוטב להציף בעת הבקשה וכדומה. מה נותר? להחליט מה כלכלי ולכל אורך הדרך לשים את המטרה של הארגון לנגד העיניים – בהצלחה!

Author

rachelirub@gmail.com'
dana

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *